Що таке Шовкографія

ЩО ТАКЕ шовкографія?
Шовкографія — це різновид трафаретного друку, в якій в якості матеріалу для виготовлення друкарської форми використовуються спеціальні поліефірні, нейлонові або металеві сітки малої товщини з високою частотою розташування ниток.
Свою назву шовкографія взяла від англомовної назви патенту початку минулого століття на процес трафаретного друку «Silk Screen Printing» — дослівно можна перекласти як «друк шовковим ситом» — друк шовкографією. Вважається, що цей спосіб друку виник далеко в давнину, але сучасний вигляд і повсюдну затребуваність технологія шовкографії придбала вже в середині XX століття.

Шовкографія — це, по суті, вдосконалений трафаретний спосіб друку, замість терміна «шовкографія» в поліграфії використовується більш точне поняття — трафаретний друк.

Поняття шелкографіі, Трафаретний друк або шовкографія має багатовікову історію і є способом відтворення текстів, написів і зображень, чорно-білі та кольорові, з допомогою трафаретного друкованої форми, крізь яку на запечатуваний матеріал проникає фарба.
Природно, трафаретний друк не може конкурувати з класичної печаткою у видавничій справі. Та й навіщо? Друк шовкографією потрібно застосовувати там, де без неї неможливо обійтися. В даний час широко розвивається малий бізнес. І більшості з невеликих фірм і приватних підприємств необхідні тільки деякі види друкованої продукції: конверт, наклейка, фірмовий бланк, рекламний буклет, візитні картки і т.п. Тираж замовлення може становити всього кілька десятків або сотень примірників. А простота технології виготовлення трафаретних друкарських форм робить застосування друку методом шовкографії навіть на ручних верстатах цілком рентабельним.
Друк шовкографією відрізняється від інших способів друку тим, що фарба продавлюється через осередки сітки на друкуючих елементах, при якій сітка є і основою друкарської форми і барвистим резервуаром. Ще однією відмінністю є також можливість легкого переміщення форми і невеликим тиском в процесі друку. Якість відбитків залежить скоріше не з капіталовкладень, а від майстерності виконавця.
Завдяки технологічним особливостям шовкографія дозволяє друкувати як на плоских, так і на циліндричних поверхнях, тому сучасна трафаретний друк застосовується не тільки в поліграфії, але і в текстильній, електронної, автомобільної, скляної, керамічної та інших галузях промисловості.

Можлива як пряма трафаретний друк, друк безпосередньо на запечатується поверхность, так і перекладна, трансферна трафаретний друк, друк на проміжний носій з подальшим перенесенням на виріб.

Реклама на вітринах, зображення і написи на одязі, фірмові пакети з логотипом, ділення на вимірювальних шкалах приладів, позначення на лицьових панелях приладів, малюнки клавіш на плівкових клавіатурах, об’ємні наклейки на замовлення, виготовлення стікерів, емблеми, шильдики — все перераховане об’єднує одна технологія поліграфічного друку — це шовкографія.

Що ж спільного у всіх перерахованих предметах? Подібність полягає в тому, що на ці вироби і матеріали дуже складно, а часом, і неможливо, нанести напис або логотип, надрукувати зображення загальними поліграфічними способами. Для відбитка фарби з форми на запечатується поверхность потрібен певний тиск, що практично не застосовується, наприклад, при друку на тонкому, крихкому матеріалі. Шовкографії ж доступна не тільки друк на будь-якій поверхні, але і нанесення товстого шару фарби високої здатності, що криє, що дозволяє перекривати будь-який кольоровий або чорний фон, а також наносити шовкографію, заповнювати шорстку і текстурну поверхню виробу.

Деякі складнощі в трафаретного друку викликають півтони і багатобарвні зображення. Це викликано самою природою трафаретного друку, яка не дає можливість отримувати репродукції з частотою растру високою або офсетного друку. Межа відтворення растрового зображення в технології трафаретного друку залежить від того, що осередки сітки не можуть стійко утримувати копіювальний шар, особливо в глибоких тінях. Але останнім часом намітився значний прогрес. Трафаретний растровий друк набуває все більшого поширення, завдяки використанню сучасної цветоделітельной техніки, новим методам обробки копіювальних шарів і застосування сучасних сітчастих основ для виготовлення друкованих форм.

silkprint_676x320